چای سبز و زیبایی پوست

چای سبز و زیبایی پوست

با توجه به عوارض مختلف گزارش شده از آنتی اکسیدان های تجاری، در سال های اخیر، تحقیقات بر روی دستیابی به آنتی اکسیدان های سالم تر و موثرتر از منابع طبیعی همچون چای سبز، متمرکز شده است.

یکی از ویژگی های مهم تمامی محصولات آرایشی، پایداری است. هیدروکینون، یک ماده روشن کننده است که در تجویز پوستی برای روشن نمودن نواحی دارای افزایش رنگدانه، در مواردی نظیر
پیگمانتاسیون سیاه رنگ ،(freckle) کک و مک ،blemishes تجمع ملانین و ) freckles و cholasma ،(melasma) پوست ایجاد نقاط قهوه ای رنگ) به کار می رود. این ماده شیمیایی به سختی پایدار می شود و بر اثر اکسیداسیون، به سرعت در معرض هوا قهوه ای رنگ می شود. یک گرم از هیدروکینون در ۱۷ میلی لیتر آب حل می شود و به راحتی در الکل محلول است. در محصولات آرایشی ضد
لک و رنگ موها، مقدار این ماده تا ۲ درصد وزنی می رسد.

با توجه به ویژگی های آب و هوایی کشور، برخی از مردم دچار مشکلات لک پوستی می باشند. هیدروکینون یکی از ارزانترین منابع روشن کننده است که در بازار وجود دارد و اغلب مردم با سطح درآمد متوسط و پایین به آن روی می آورند. در نقاط مختلف دنیا موارد متعددی از ناپایداری فراورده های حاوی هیدروکینون ذکر شده است.

اغلب تولیدکنندگان مقادیر اضافی از این ماده را به فرمولاسیون می افزایند تا جبران تخریب ماده فوق صورت پذیرد، که این امر با توجه به مشکلات حساسیت زایی و محرک بودن هیدروکینون حایز اهمیت است. در سال های اخیر، بسیاری از محققین درصدد یافتن عواملی برای جلوگیری و یا به تاخیر انداختن واکنش های اکسیداسیون در فراورده های آرایشی می باشند. آنتی اکسیدان های متعددی با منابع طبیعی یا صناعی در بازار وجود دارند، از جمله این موارد که در ایران بوتیلیتد ،(SM) نیز کاربرد دارند می توان به سدیم متابی سولفیت ،(BHA) بوتیلیتد هیدروکسی آنیزول ،(BHT) هیدروکسی تولوئن و اسید سیتریک اشاره نمود که به تنهایی E اسید آسکوربیک، ویتامین یا مخلوط با یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

در سال های اخیر، تحقیقات برروی دستیابی به آنتی اکسیدان های سالم تر و موثرتر از منابع طبیعی،متمرکز شده است. از جمله این موارد می توان از چای سبز نام برد.نتایج نشان داد که عصاره چای سبز در اثر آنت یاکسیدانی بیشتری ،BHT مقایسه با سدیم متابی سولفیت و داشته و با توجه به ویژگی های این عصاره در محافظت پوست در مقابل اشعه ماورای بنفش و کاربرد این گیاه به صورت موضعی که از گذشته جهت برطرف نمودن تورم به کار می رفته است، می توان به این گیاه به عنوان یک آنتی اکسیدان طبیعی در فراورده های آرایشی بیش از پیش توجه نمود.

 

چای سبز و زیبایی پوست

چای سبز و زیبایی پوست

پس چای سبز نه تنها نوشیدنی بسیار مفیدی برای سلامت، تناسب اندام و زیبایی انسان است، بلکه استفاده موضعی از برگ چای سبز نیز به صورت ماسک بر روی پوست می تواند اثرات پیشگیری کننده از لک ها، تیرگی ها و کک و مک ها باشد.